Ne, jodid opravdu není škodlivý

Stránka „Cvrčky nežereme“ šíří poplašnou zprávu o údajně nebezpečném jodidu, který obsahuje kuchyňská sůl. „Jodizovaná kuchyňská sůl neobsahuje žádný skutečný organický jód, ale anorganický umělý jodid, který se získává z vysoce toxických odpadních produktů, jako jsou autokatalyzátory, tiskařské barvy a rentgenové kontrastní látky. K tomuto účelu se recyklují dokonce i nemocniční odpadní vody. Stejně jako fluorid se jodid získává z toxických průmyslových odpadních vod, jejichž likvidace by byla velmi nákladná, a poté se přidává do kuchyňské soli,“ tvrdí příspěvek na sociálních sítích.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Kuchyňská sůl běžně prodávaná v obchodech s potravinami je skutečně ze zdravotních důvodů jodizovaná – je do ní přidáváno malé množství jódu ve formě jodidu nebo jodičnanu draselného. Mořská sůl obsahuje jódu přirozeně, ale v nižším množství než jodizovaná kuchyňská sůl.

Do soli se přidává jód pro správnou funkci štítné žlázy, protože vnitrozemské státy trpí často nedostatkem jódu.  Jód je esenciální stopový prvek, který je velmi důležitý pro zdravý růst a vývoj organizmu. Jodizované soli obsahují tak 20-35 mg jódu na 1 kg soli.

Absolutním nesmyslem je, že by jód byl získáván z odpadních vod. Jodid je sloučenina jódu s jiným prvkem, například draslíkem nebo vápníkem. Jodid se získává reakcí jódu s těmito prvky nebo jejich sloučeninami. Například jodid draselný se získá reakcí jódu s hydroxidem draselným. Jodid se také získává oxidací jodidů, které jsou obsaženy v mořských řasách nebo v solných ložiscích. Oxidací jodidů vzniká elementární jod, který se pak sublimuje (přemění z pevného skupenství na plyn) a rafinuje.

Kuchyňská sůl s přídavkem jódu není nutně méně zdravá než mořská sůl nebo himalájská sůl. Vše záleží na tom, jak je sůl zpracována a jaké další látky obsahuje. Jód je důležitý pro správnou funkci štítné žlázy a jeho nedostatek může vést k poruchám jako je struma nebo hypotyreóza. Mořská sůl a himalájská sůl jsou zdravější varianty solení, pouze pokud je sůl nerafinovaná. Rafinací (proces výroby) sůl přichází o minerální látky a v soli zůstává pouze chlorid sodnýhttps://kuchynska-sul.heureka.cz/. Nerafinované soli obsahují různé množství dalších minerálů, jako je hořčík, draslík, vápník, železo nebo zinek. Tyto minerály mohou mít pozitivní účinky na zdraví, například regulovat krevní tlak, hydratovat tělo nebo podporovat imunitní systém.

Nicméně, žádný typ soli by neměl být konzumován v nadměrném množství, protože to může vést k problémům jako je vysoký krevní tlak, zadržování vody, otoky nebo poškození ledvin. Doporučený denní příjem soli pro dospělé je 5 gramů (asi jedna čajová lžička).

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/